Znáte ženské hormony? Co dělat, když se vzbouří?

floating-leaf
floating-leaf

Ženské hormony jsou zodpovědné za mnoho funkcí

Jsou vám známé pojmy jako estrogen, progesteron, testosteron, prolaktin či oxytocin? Jsou to základní ženské hormony, které ovlivňují mnohé procesy v organismu. I ženské hormony se však dokáží vzbouřit. Jak si s tím poradit?

Co jsou to vlastně hormony?

Hormony jsou látky, které slouží k chemické signalizaci mezi různými buňkami nebo skupinami buněk, a tím ovlivňují mnohé procesy v organismu. Konkrétně ženské pohlavní hormony mají na starosti zejména správné fungování ženské rozmnožovací soustavy. Kromě toho dokáží ovlivňovat psychickou pohodu, změny nálad, pocit hladu, spánkový cyklus, regulaci metabolismu, kontrolu reprodukčního cyklu či sexuální vzrušení. Hormony také dokáží regulovat tvorbu a uvolňování jiných hormonů v těle.

Mezi základní ženské hormony patří estrogen, progesteron, testosteron, FSH/LH, prolaktin, melatonin a oxytocin.

Které ženské hormony známe?

1. Estrogen

Estrogeny jsou nejdůležitější ženské hormony z hlediska menstruačního cyklu. Mezi estrogeny patří estradiol, estriol a estron. Tvoří se zejména ve vaječnících (částečně i v kůře nadledvinek a v tuku). Tyto ženské hormony ovlivňují správné fungování ženských pohlavních orgánů, jsou odpovědné i za typické ženské vytvarování těla a rozložení tuku (zpevnění poprsí, zaoblení boků a typickou ženskou hebkou pokožku).

Hlavní funkcí estrogenů je zajišťovat správné fungování reprodukčních schopností ženy. Je nezbytný pro správné fungování menstruačního cyklu. Pokud se během menstruačního cyklu mění množství estrogenů v těle, tak se mění i výška výstelky dělohy a její schopnost přijmout oplodněné vajíčko. Během těhotenství se množství estrogenů v těle ještě více zvýší a začnou se tvořit i v placentě. Ovlivňují také vývin mléčných žláz v prsou v době puberty a ještě výrazněji během těhotenství.

Estrogeny mění nejen fyzickou stránku ale i psychické rozpoložení žen. Ovlivňují pozornost, paměť, náladu. Zejména během premenstruačního období, kdy hladina estrogenů výrazně klesá, mohou vznikat výkyvy nálad, nervozita a podrážděnost. Tento stav je obecně známý jako PMS – premenstruační syndrom. Nízká hladina estrogenu se může projevovat i návaly horka, nočním pocením, bolestmi hlavy, suchostí v pochvě, zvýšeným pocitem hladu a dalšími příznaky.

Tím, že hormonální nerovnováha vznikla prudkým poklesem hladiny estrogenů, pomoci může jejich doplnění do těla v podobě rostlinných fytoestrogenů. Velmi dobře působí například sójové izonoflavoidy. Dodání estrogenů na přírodní bázi vás zbaví nejen nepříjemných projevů hormonální nerovnováhy, ale zároveň přináší i další benefity. Například tabletky BreastEXTRA + zároveň stimulují ženský organismus k produkci tkaniva prsní žlázy a mají za následek zvětšení prsou.

2. Progesteron

Patří mezi gestageny. Tvoří se ve žlutém tělísku, v kůře nadledvinek a během těhotenství v placentě. Je to hormon, který se stará o růst výstelky dělohy a její přípravu na případné těhotenství. Pokud dojde k oplodnění vajíčka během ovulace, je to právě hormon progesteron, který se stará o zastavení menstruačního cyklu, vytvoření hlenové zátky, utlumení předčasných kontrakcí dělohy a přípravu mléčných žláz na kojení.

Progesteron, stejně jako estrogeny, mění během cyklu svou hladinu v organismu. Pokud během ovulace nebylo vajíčko oplodněno, zastaví se produkce progesteronu a tělo se začne připravovat na příchod menstruace. Klesající množství progesteronu v těle před menstruací může mít za následek výkyvy nálad a nespavost. Při snížené hladině je zodpovědný i za zadržování vody v těle, únavu, zácpu nebo plynatost.

Ženské hormony progesteron - BreastExtra.cz

3. Testosteron

Testosteron není čistě mužským hormonem. Stejně jako mužské tělo obsahuje malé množství ženských hormonů, tak i ženské tělo má v sobě hormon testosteron. Tento hormon je zodpovědný nejen za sexuální touhu, ale ovlivňuje i ovulaci.

Pokud je v těle ženy testosteronu příliš, může se ve zvýšené míře objevit akné, lupy a nadměrné ochlupení. Snížené množství tohoto hormonu snižuje libido (sexuální touhu).

4. FSH/LH

Táto skratka patrí dvojici gonadotropných hormónov – folikulostimulačný hormón a luteinizačný hormón, teda hormónov, ktoré majú vplyv na produkciu ďalších pohlavných hormónov. Tieto dva ženské hormóny sa podieľajú na vývoji a dozrievaní vajíčok vo vaječníkoch, ich uvoľnení a navodení ovulácie.

Priveľa týchto hormónov v tele môže spôsobovať nespavosť, problémy s pamäťou či akné.

5. Prolaktin

Jde o nejdůležitější hormon co se mateřství týče. Každý měsíc má na starosti zrání a uvolňování vajíček pro oplodnění. Pokud k oplodnění vajíčka dojde, právě hormon prolaktin se stará o tvorbu mateřského mléka v prsních žlázách. Také ovlivňuje menstruační cyklus v období po porodu.

Pozor je třeba dát zejména při zvýšené hladině prolaktinu v těle. Může způsobovat stav podobný menopauze, snížení libida a poruchy ovulace.

6. Melatonin

Tento hormon je známější jako hormon spánku, protože ovlivňuje celý náš biorytmus, naše biologické hodiny. Má však i vliv na pohlavní soustavu a sexuální život. Zvýšená hladina melatoninu snižuje tvorbu pohlavních hormonů zejména testosteronu u mužů a estrogenu u žen.

7. Oxytocin

Hormon oxytocin je produkovaný v jádrech hypotalamu (část mozku). Oxytocin hraje nejdůležitější roli během porodu, kdy napomáhá stahům dělohy. Podobně funguje i během pohlavního styku, kdy stahy dělohy napomáhají transportu spermií k vaječníkům. Kromě toho způsobuje i stahy buněk mléčných žláz, čímž napomáhá vylučování mléka při kojení.

Ženské hormony oxytocin - BreastExtra.cz

Co když nastane hormonální nerovnováha?

Fungování hormonální soustavy v organismu je doslova alchymie. Pokud dojde k vychýlení hladiny hormonů v těle, mohou nastat různé nepříjemné projevy. A to především v menopauze. Udržování správné hladiny jednotlivých hormonů nemusí být zrovna nejjednodušší. V horších případech se přistupuje k hormonální léčbě, nejčastěji nasazením hormonálních tabletek na menopauzu. To však není jediné řešení.

Jedním z nejpřirozenějších způsobů pro navození hormonální rovnováhy je užívání výživových doplňků na přírodní bázi. Jedním z nich jsou i tabletky na menopauzu Feminox. Díky přírodnímu složení přípravek vůbec nezatěžuje tělo. Právě naopak, přírodní fytohormony jsou k lidskému tělu ohleduplné a mají široké spektrum pozitivních účinků. Feminox dostane hladinu ženských hormonů do rovnováhy a odstraní nežádoucí následky jejich nerovnováhy.

Ženské hormony Feminox

Shrnutí:

  • Mezi nejdůležitější ženské hormony patří estrogen, progesteron, testosteron, FSH/LH, prolaktin, melatonin a oxytocin.
  • Ženské pohlavní hormony ovlivňují obrovské množství procesů v těle.
  • Proti hormonální nerovnováze je možné bojovat přírodními výživovými doplňky.